Protetyka stomatologiczna

Co zrobić po utracie zębów?

Gdy brakuje jednego lub kilka zębów rozwiązaniem może być zastosowanie śruby tytanowej (implantu, materiału biozgodnego, dzięki czemu kość traktuje implant jak naturalny korzeń zęba, są długotrwałym rozwiązaniem protetycznym, gdyż poprawiają jakość i komfort życia pacjentom) i koron protetycznych lub mostów protetycznych wspartych na filarach korzeni pozostałych zębów np. na podbudowie metalowej w odcinkach bocznych i wysoko estetyczne w odcinkach przednich, które przypominają naturalne piękno zębów. Korony protetyczne są idealnym rozwiązaniem również w sytuacji bardzo zniszczonych zębów dając poczucie pełnej estetyki uśmiechu.

prot1

Przy mniejszych zniszczeniach tkanek twardych zęba można zastosować licówki porcelanowe lub kompozytowe (Direct Venear) – są filarem stomatologii estetycznej, pozwalają na osiągnięcie doskonałych efektów estetycznych ( to nakładki o grubości około 0,5mm zacementowane do zębów). U jakich pacjentów sprawdzą się? U pacjentów u których z jakichś przyczyn nie można wybielić zębów, a są znacznie przebarwione i nieestetyczne, w sytuacjach korekty ich kształtu i położenia.

prot2

Należy pamiętać, iż utrata zębów nigdy nie jest obojętna dla zgryzu, gdyż zęby rozpoczynają swą wędrówkę i zmieniają swoje prawidłowe położenie często zaburzając tym płaszczyznę okluzyjną tzw. „linię  prawidłowego zgryzu”.

prot3   prot6

Rozwiązania implantoprotetyczne oprócz odbudowy utraconych zębów dają ogromny komfort psychiczny pacjentom i wysokie poczucie estetyki.

A co można zaproponować jeśli ruszają się zęby?

prot4
Często oprócz leczenia specjalistycznego u endodonty, który leczy kanałowo i periodontologa, który dba o tkanki przyzębia wykonuje się szynoprotezę, która ma za zadanie przeciwdziałać przeciążeniom biomechanicznym, drugą formą rozwiązania jest szynowanie zębów taśmą z włókna szklanego, aby je wzmocnić i utrzymać jak najdłużej jest to możliwe.

prot5

 

Publikacje w mediach: